G.T. (Ellen Yeung) College

優才(楊殷有娣) 書院

COMMUNITY

Achievements 2017-2019

G.T. College students also develop their multiple intelligences. They participate in various competitions to challenge themselves and gain more experiences. In these competitions, students have achieved excellent results.

 

Chinese Language

English Language

Mathematics

Humanities

Sports

Arts & Music

Name of Competition: 第四十二屆全港青年學藝比賽

Organization: 全港青年學藝比賽大會

Award: 中學毛筆組冠軍

Class & Name of Student(s): 10D司徒進

 

Name of Competition: 第二屆基本法硬筆書法比賽

Organization:

Award: 冠軍

Class & Name of Student(s): 10D司徒進

 

Name of Competition: 標語校際比賽2018 身心健康.幸福快樂

Organization: 素質教育發展中心

Award: 亞軍

Class & Name of Student(s): 10C黃一諾

 

Name of Competition: 第六十九屆香港學校朗誦節

Organization: 香港朗誦協會

Award: 詩詞朗誦男子組 亞軍

Class & Name of Student(s): 7E馬天胤

 

Name of Competition: 第7 屆香港青少年科幻小說創作大賽

Organization:

Award: 初中組季軍

Class & Name of Student(s): 9C江雍瑶

 

Name of Competition: 第六十九屆香港學校朗誦節

Organization: 香港朗誦協會

Award: 詩詞朗誦男子組 季軍

Class & Name of Student(s): 7B周鶴軒

 

Name of Competition: 2016-2017 Inter-School English Speaking Competition

Organization: Confucius Hall Secondary School

Award: First Runner-up

Class & Name of Student(s): 10C Jasper Jung

 

Name of Competition: 2016-2017 Inter-School English Speaking Competition

Organization: Confucius Hall Secondary School

Award: Second Runner-up

Class & Name of Student(s): 10C Christy Lee

Name of Competition: AIMO港澳杯2018

Organization: 港澳杯

Award: 4 Gold 12 Silver 8 Bronze

Class & Name of Student(s): G7-G11 students

 

Name of Competition: 20th HK Youth Science and Technology Innovation Competition 2018

Organization: HK New Generation Cultural Association

Award: Merit

Class & Name of Student(s): G9C Wan Cheuk Heng,

                                              G9C Chan Kin Lun,

                                              G9C Chong Cheuk Ki

 

Name of Competition: HKMO香港數學競賽2018

Organization: EDB

Award: Merit

Class & Name of Student(s): G11D Tam Yin Kei (2nd prize),

                                              G10D Kwok Shing Him (2nd prize)

 

Name of Competition: HK Joint School Biology Olympiad 2017

Organization: HKJSBO organizing committee

Award: Bronze Medal,13 finalist, Merit

Class & Name of Student(s): G11D Chu Kai Fung Alvin,

                                              G10C Wong Tsz Wing

 

 

Name of Competition: 醫學通識年賽2017 - 愛滋病通識盃

Organization:通識年賽

Award: 冠軍

Class & Name of Student(s): 11C區文力、陳煒庭、李卓明及唐迪生

Name of Competition: HK Orienteering Ranking League Events 2016

Organization: Orienteering Association of Hong Kong

Award: Champion

Class & Name of Student(s): Chung Ho Yin

 

Name of Competition: 第一屆香港地壺球新秀錦標賽

Organization: 香港地壺球協會

Award: 中學組冠軍

 

Name of Competition: 2017香港盾射箭比賽 女子反曲弓初級組

Organization: 香港射箭會

Award: 冠軍

Class & Name of Student(s): 何熙明

 

Name of Competition: 男子丙組50米和100米蛙泳

Organization: 香港學界體育聯會

Award: 冠軍

Class & Name of Student(s): 王騫佑

 

Name of Competition: 足球男子團體, 足球男子丙組

Organization: 香港學界體育聯會

Award: 冠軍

Class & Name of Student(s): 男子足球隊

 

Name of Competition: 保齡球男子個人賽

Organization: 香港學界體育聯會

Award: 冠軍

Class & Name of Student(s): 馮朗僖

 

Name of Competition: 乒乓球女子團體

Organization: 香港學界體育聯會

Award: 冠軍

Class & Name of Student(s): 女子乒乓球校隊

 

Name of Competition: 乒乓球女子團體

Organization: 香港學界體育聯會

Award: 冠軍

Class & Name of Student(s): 女子乒乓球校隊

 

Name of Competition: 第六十一屆體育節-香港青少年柔道錦標賽2018

11 至 12 歲男童46公斤以下

Organization: 中國香港體育協會暨奧林匹克委員會

Award: 冠軍

Class & Name of Student(s): 周鶴軒

 

Name of Competition: 學界田徑賽 男丙1500米

Organization: 香港學界體育聯會

Award: 冠軍

Class & Name of Student(s): 葉朗軒

 

Name of Competition: 學界田徑賽 女丙跳高

Organization: 香港學界體育聯會

Award: 冠軍

Class & Name of Student(s): 朱致裬

Name of Competition: The Next BMW Designer 2017

Organization: BMW Hong Kong

Award: Group 13-15 - Second Runner-up

Class & Name of Student(s): 9A 陳俊宇 Jerry Chan

 

Name of Competition: The International Music and Arts Competition

Organization: The International Music and Arts association

Award: Gold award

Class & Name of Student(s): 梁潁琛

 

Name of Competition: HKEDB- GalaMusica

Organization: HKEDB

Award: 卓越作品奬和最佳中國作品寫作奬

Class & Name of Student(s): 謝灝燊

 

Name of Competition: Harmonica trio, Harmonica - Solo chromatic,

Youth, Harmonica Groups Youth, Open Category

Organization: The World Hamonica Festival 2017, Trossingen, Germany

Award: Excellent

Class & Name of Student(s): Yeung Hasen

 

Name of Competition: The World Hamonica Festival 2017, Trossingen, Germany

Organization: The World Hamonica Festival 2017, Trossingen, Germany

Award: First prize

Class & Name of Student(s): Yeung Hasen

 

Name of Competition: 70th Hong Kong Schools Music Festival – Grade 7 Violin Solo

Organization: Hong Kong Schols Music and Speech Association

Award: First prize

Class & Name of Student(s): Lau Justin Shun

 

Name of Competition: 70th Hong Kong Schools Music Festival – Erhu Solo

Organization: Hong Kong Schols Music and Speech Association

Award: First prize

Class & Name of Student(s): Kwong Ho Sum

 

Name of Competition: VIII international music competition Amigdala - Hong Kong Region

Organization: VIII international music competition Association

Award: First prize

Class & Name of Student(s): Kan Yuet

 

Name of Competition:  Music for Young Musicians Festival

Piano- Free choice age 11-12

Organization: Hong Kong Music for Youth

Award: Gold

Class & Name of Student(s): Yung Zhe Sheng

 

Name of Competition: 1st Hong Kong Competition for 18 District

Organization: HK 18 District Music Competition

Award: Champion

Class & Name of Student(s): Cheung Yui Kan

Follow us on social media for all the latest news.

Click below to connect with us…

          

 

Copyright © 2017 G.T. (Ellen Yeung) College

We welcome your enquiries.

(852) 2535-6867

(852) 2623-6550

secondary@gtcollege.edu.hk

10 Ling Kwong Street, Tiu Keng Leng, Tseung Kwan O,

     Hong Kong